Proč štěňátko s PP ?

Dříve, než přistoupíme k otázkám prospěchu, musím vás, ač nerad, upozornit na jednu velice nepříjemnou věc. Rozmohl se nám tady takový nešvar. Lidé velice často používají sprostá slovíčka. Zejména pak jedno slovo. Je to slovíčko.... MAĎAR bez PP ! 
Ptáte-li se, odkud to přišlo, mohu vám s klidem na srdci říci: „Od nás to nemají!“ 

Chovatelská stanice Ze Širokadaleka s touto sprosťárnou nesouhlasí a nebude ji jakkoli podporovat. 

Mnoho budoucích majitelů maďarského ohaře často řeší otázku, zda si pořídit štěňátko s průkazem původu či bez něj. Pro mě je toto dilema naprosto zbytečné, ale zkusil jsem se sám sebe zeptat, co vede zájemce o zrzavé štěnátko k tomu, aby si pořídili pejska "bez papírů"? Jediné, co podle mě vyvažuje misky vah, zda si pořídit papíráka či bezpapíráka, je cena!

Jediným kladem u MAĎARŮ bez PP je pořizovací cena! 

Ušetřili několik tisíc v den koupě štěňátka, jistě, to je nezpochybnitelné pozitivum,  ale pro následujících deset až patnáct let jim zbývají pouze a jenom ty nevýhody. Zajímá vás jaké, které? Tady jich pár je:

-Exteriér:

  U jakkoli roztomilého štěňátka bez PP nevíte a ani nemůžete vědět, jaký pes z něj vyroste. U neoficiálních vrhů je otec štěňat obvykle nedohledatelný a nezřídka se stává, že matka je jen nastrčená fena od známých či od sousedů. Nelze nijak ověřit, zda opravdovými rodiči štěňátek jsou právě ti dva jedinci, které vám "chovatel" ukazuje, bohužel. A tak se lehko stane, že z čistě zrzavého prcka vyroste 40-ti kilový flekatý halama, který rozhodně jako Maďarský ohař nevypadá. Smůla.

-Povaha:

  Mnoho lidí zapomíná, jak důležitou roli v soužití člověka a psa hraje právě povaha čtyřnohého přítele. Ruku na srdce, kdo z nás si vybírá štěně především podle charakterových vlastností a ne podle vzhledu? Když k vám přímo do náruče běží ten malinký roztomilý zrzavý tajtrlík, kdo z nás má zrovna myšlenky na to zeptat se chovatele, zda se tento pejsek hodí ke starším lidem, či jak se bude chovat k dětem a kolika pohybu si bude žádat? 

   Když si domů přinesete štěněcí klubíčko bez průkazu původu, navzdory veškeré vaší důsledné výchově, můžete být jednou nemile překvapeni, jak že se ten pejsek zachoval. Některé vlastnosti mu jsou totiž vrozené a ač se budete snažit sebevíc, psisko se jich jen tak nezbaví. U Maďarského ohaře a vůbec všech pejsků s průkazem původu máte jistou garanci jakých že vlastností si to štěňátko kupujete. Každý chovný jedinec ohaře musí projít několika institucemi, kde se jeho vlastnosti přísně posuzují. Jsou to: jarní svod loveckých psů, výstavy a lovecké zkoušky. Do posudkových listů psa se pečlivě zapisuje, zda daný jedinec je vyrovnaný, či zda je bázlivý, agresivní, plachý, temperamentní atd. U pesků bez PP si tak trochu kupujete "zajíce v pytli". Těm z vás, kteří se již rozhodli pro koupi pejska bez PP, přeji, aby vás ani vaše děti Váš pes nikdy nepokousal.

-Zdraví:

   Každý chovný jedinec Maďarského ohaře byl podroben vyšetření kyčlí, a to z důvodu monitoringu dědičné choroby, která se nazývá dysplazie kyčelních kloubů. Zodpovědní chovatelé nenechávají jedince se špatným výsledkem tohoto vyšetření vůbec připustit do chovu. Naprostá většina "chovatelů" pejsků bez PP nenechává své psy vyšetřit. Proto vy nemůžete vůbec tušit, jak zdravé klouby bude mít zrovna to vaše štěně bez PP. Dysplazie kyčelních kloubů je onemocnění vážné a pro pejska velice bolestivé. Je to jen na vás, zda budete podporovat množení pejsků, kteří pravděpodobně budou mít vážné problémy s klouby a v pokročilém věku budou s každým krokem trpět...

 

Každý svědomitý chovatel svého oblíbeného plemene se snaží vybírat do chovu jen naprosto zdravé jedince s těmi nejlepšími předpoklady pro další chov. Každé spojení psa a feny je pečlivě promyšleno, konzultováno s odborníky. 

Myslíte, že i rádoby "chovatel" pejsků bez PP také tolik vážil, zda na svět přivede zdravá štěňátka?

 

                                                                                                            Filip Suk

Komentáře

PP či bez PP

Ano, ano, věčná bitva mezi PPčkaři a bezPPčkaři, která nemá správné řešení. Zajímám se sice o jiné plemeno, než které chováte vy, ale po dvou letech, co se pohybuji v PP kruzích si kladu otázku: proč vlastně psa s PP? A jediné, co mě napadá je, že kvůli vzhledu!
A to mi přijde za mnohdy neskutečné peníze požadované za štěně velice málo. Fakt, že mi vyroste přesně to plemeno, jaké jsem si zakoupila, mi jaksi nestačí. Ráda bych, aby štěně bylo taky zdravé. Ráda bych, aby bylo povahově přátelské. Ale když vidím, jak to PP "chovatelé" švihají horem spodem, na zdravotní či povahové aspekty nedbaje, problémy popíraje, spojení "plánují" tak, že si vyberou nejlevnějšího nebo nejblíže dostupného psa, říkám si, že podobné články jsou vlastně klamavou reklamou.
Netvrdím, že zrovna vy jste mnou popisovaný případ, ale v našem plemeni v ČR aby skutečného chovatele pohledal. Většina to dělá pro nemalý profit a stav zvířat tomu odpovídá. Taky jsem si jedno takové koupila v dobré víře, jak dělám správnou věc. Kolik stála léčba čeho, o tom se ani rozepisovat nebudu.

Píšete o dysplaziích. Přála bych vám zažít ten zamítavý jekot a slyšet ta moudra, co vypouštěli někteří PP chovatelé na schůzi, kde se projednávalo zpřísnění DKK v chovu. A jeden by si myslel, jak chovatelům s PP na nějaké úrovni záleží.

Zajímalo by mě, jestli takovýto přístup nepovažujete taky za sprosťárnu. Já tedy rozhodně ano a jsem striktně proti vyzdvihování chovu s PP a zatracování chovu bez PP. Myslím, že by se každý případ produkce štěňat měl posuzovat jednotlivě, bez ohledu na papíry. Možná proto, že mám už třetího psa. První dva byli bez PP a jediné, co kdy po zdravotní stránce vyžadovali, bylo povinné očkování, o perfektní povaze ani nemluvě. Pořizovací cena? Jeden tisíc korun.
Poslední pes je s PP a za náklady vyložené na jeho veterinární péči bych si mohla pořídit papírové štěně ze zahraničí. Pořizovací cena? Několik tisíc korun.

Přemítal jste, jaké mají lidi důvody, kupovat štěňata bez papírů. Některé jsem zde uvedla. Je na vás, jak si to přeberete.

odpověď ze Širokadaleka :-)

 

Bezejmenná buďte pozdravena,

 

dovolím si odpovědět na pár vašich výroků. Hned zkraje se ptáte, proč psa s PP - na to jsem se snažil odpovědět právě v článku, na který jste reagovala. 

Plně s Vámi souhlasím, že chcete, aby štěně bylo zdravé. Zajímalo by mne však, jak toho chcete dosáhnout produkcí bezpapírových psů, kde se nevede žádná statistika, rodokmeny, žádný monitoring kyčlí apod.?

Nevím, kde jste se doslechla, že to "šviháme horem spodem"? Já si pro Borůvku chovného psa vybíral velice pečlivě, dbal právě především na zdravotní aspekty a rozhodně při rozhodování o výběru chovného psa nehrála roli vzdálenost! Z toho mne, prosím, vynechte...

O víkendu jsem se účastnil klubové schůze KCHHMO, kde se diskutovalo právě o zpřísnění  stupně DKK přípustného pro chov MOK. Ano, opět s Vámi souhlasím - je neuvěřitelné a zarážející slyšet vášnivé proslovy některých chovatelů zastávajících například úplné zrušení monitoringu DKK...

A právě proto si myslím, že jedině chov psů s PP je jedinou rozumnou volbou, pokud nám jde především o zdraví našich zvířat. Pokud i v registrovaných, monitorovaných a kontrolovaných chovech se vyskytují dědičná onemocnění a jiné neduhy, s jejichž odstraněním si láme hlavu nejedna generace chovatelů, dle jakých kritérií byste chtěla vybírat "bezpapírového" jedince pro svou fenu, abyste eliminovala možná dědičná onemocnění a jiná rizika? 

A diskutovat o pořizovací ceně mi přijde zcestné, která je z pohledu celkových nákladů na život jednoho pejska jakéhokoli plemene poměrně zanedbatelná ať už jde o řády stokorun či desetitisíců..

Děkuji Vám za vyjádření Vašich názorů!

 

S pozdravem

                                                                                                 Filip Suk

Pejsek v bytě ;)

Dobrý den Filipe,

také bych se ráda zeptala, zda máte volná štěnátka..nejlépe fenečku. Bydlíme se synem ve velkém bytě a po letitém přání a zvážení starostí jsme se letos rozhodli,že si opravdu pořídíme pejska. I když máme jen byt, určitě bychom se pejskovi maximálně věnovali a les máme přes silnici ;).
Ráda bych s Vámi zkonzultovala, zda si myslíte,že MOK by netrpěl nějak v bytě..

Děkuji za info a přeji hezký den

Petra

Ahoja Fífo, chci se zeptat.

Ahoja Fífo, chci se zeptat. Tvá miminka jsou tedy s PP, jak je vidno z článku. Ale zajímalo by mě, jaké jsou povinnosti páníčka, který si pořídí Ohaře s PP. A kolik času a pohybu je vlastně třeba pejskovi věnovat, aby byl spokojený. PS: kolik šmudlíků máš ještě volných ;)naši uvažují o holčičce, pokud bys neměl ještě zájemce, ale máme i jezevčici, myslíš, že by se snesli???

předem díky za odpověď